انتقال قدرت در برج خنک کننده

انتقال قدرت در برج خنک کننده

انتقال قدرت در برج خنک کننده به معنی انتقال حرکت دورانی الکتروموتور به پروانه می باشد ، این انتقال می تواند به صورت کوپل مستقیم باشد و یا به وسیله کاهش دور و تسمه انتقال یابد و یا از گیربکس استفاده شود. هر کدام از این سیستم ها کاربرد متفاوت دارد و در جای خود مورد استفاده قرار می گیرد. در برج خنک کننده به جهت ارزان بودن و نصب و نگهداری آسان از سیستم تسمه در حالت پیشفرض استفاده می شود. در ادمه مطلب به معایب و مزایای هر کدام از این سیستم ها و روش های انتقال قدرت در برج خنک کننده می پردازیم.

 

انتقال قدرت در برج خنک کن
انتقال قدرت در برج خنک کن

 

بررسی سیستم های انتقال قدرت در برج خنک کننده

 

سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده به وسیله تسمه : اولین و متداولترین سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده سیستم انتقال قدرت به وسیله تسمه می باشد. تسمه های مورد استفاده در برج خنک کننده دارای ویژگی های خاصی می باشند که در اثر کارکرد طولانی و مداوم و رطوبت دچار مشکل نشوند. سیستم به این شکل است که پس از روشن شدن الکتروموتور و دوران شفت ، حرکت دورانی به پولی الکتروموتور منتقل و از طریق تسمه به پولی مرکزی کاهش دور انتقال می یابد. نسبت پولی ها در انتقال سرعت دورانی موثر است و سرعت دورانی الکتروموتور برج خنک کننده را به دور کمتر تبدیل می کند و پروانه انتقال می دهد.

 

انتقال قدرت در برج خنک کننده
انتقال قدرت در برج خنک کننده

 

سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده به وسیله کوپل مستقیم : در این سیستم که معمولا در برج های خنک کننده کوچک مورد استفاده قرار می گیرد شفت الکتروموتور مستقیما به پروانه متصل شده و پروانه با دور نامی الکتروموتور به دوران در می آید. معمولا دور الکتروموتور با سرعت دوران کمتر 900 یا 700 دور بر دقیقه انتخاب می شود تا سرعت دوران پروانه کمتر باشد و بتواند این سرعت دوران را تحمل کند و آسیبی وارد نشود. همانطور که گفته شد این سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده فقط در پروانه های کوچک قابل اجراست زیرا پروانه های بزرگتر را نمی توان با دور بالا به دوران درآورد.

 

انتقال قدرت در برج خنک کننده به سه روش تسمه ای ، کوپل مستقیم و گیربکس انجام می پذیرد.

 

سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده به وسیله گیربکس : در این سیستم دوران الکتروموتور بوسیله شفت برج خنک کننده به گیربکس برج خنک کننده منتقل می شود ، در گیربکس سرعت دوران از طریق چرخدنده های کوچک به چرخدنده های بزرگتر منتقل می شود در نتیجه سرعت دوران کاهش یافته و به فن برج خنک کننده منتقل می شود. این سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده بسیار مطمئن است ولی هزینه اولیه بالا و هزینه های نگهداری نسبتا بالایی دارد. جهت مطالعه بیشتر به مقاله ( Gear Units for Wet Cooling Towers ) ارجاع میدهیم.