انتقال قدرت در برج خنک کننده

5
(253)

انتقال قدرت در برج خنک کننده به معنی انتقال حرکت دورانی الکتروموتور به پروانه است. این انتقال می‌تواند به صورت کوپل مستقیم باشد و یا به وسیله کاهش دور و تسمه انتقال یابد و یا از گیربکس استفاده شود. هر کدام از این سیستم‌ها کاربرد متفاوت دارد و در جای خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برج خنک کننده به جهت ارزان بودن و نصب و نگهداری آسان از سیستم تسمه در حالت پیش فرض استفاده می‌شود. در ادمه مطلب از سایت کارا فناور اطلس پارسی، به بررسی معایب و مزایای هر کدام از سیستم‌های انتقال قدرت و همچنین روش‌های انتقال قدرت در برج خنک کننده می‌پردازیم.

انتقال قدرت در برج خنک کن
انتقال قدرت در برج خنک کن

انواع سیستم‌های انتقال قدرت در برج خنک کننده

  • سیستم انتقال قدرت در برج خنک کن به وسیله تسمه

اولین و متداولترین سیستم انتقال قدرت در برج خنک کن، سیستم انتقال قدرت به وسیله تسمه می‌باشد. تسمه‌های مورد استفاده در کولینگ تاور دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند که در اثر کارکرد طولانی و مداوم و رطوبت دچار مشکل نشوند. سیستم به این شکل است که پس از روشن شدن الکتروموتور و دوران شفت، حرکت دورانی به پولی الکتروموتور منتقل و از طریق تسمه به پولی مرکزی کاهش دور انتقال می‌یابد. نسبت پولی‌ها در انتقال سرعت دورانی موثر است و سرعت دورانی الکتروموتور برج خنک کننده را به دور کمتر تبدیل می‌کند و پروانه انتقال می‌دهد.

  • سیستم انتقال قدرت در برج خنک کن به وسیله کوپل مستقیم

در این سیستم که معمولاً در برج‌های خنک کننده کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد، شفت الکتروموتور مستقیماً به پروانه متصل شده و پروانه با دور نامی الکتروموتور به دوران درمی‌آید. معمولاً دور الکتروموتور با سرعت دوران کمتر 900 یا 700 دور بر دقیقه انتخاب می‌شود تا سرعت دوران پروانه کمتر باشد و بتواند این سرعت دوران را تحمل کند و آسیبی وارد نشود. همانطور که گفته شد این سیستم انتقال قدرت در برج فقط در پروانه‌های کوچک قابل اجراست، زیرا پروانه‌های بزرگتر را نمی‌تواند با دور بالا به دوران درآورد.

“انتقال قدرت در برج خنک کننده به سه روش تسمه ای، کوپل مستقیم و گیربکس انجام می‌پذیرد”

  • سیستم انتقال قدرت در برج خنک کن به وسیله گیربکس

در این سیستم دوران الکتروموتور بوسیله شفت برج خنک کننده به گیربکس برج خنک کننده منتقل می‌شود. در گیربکس سرعت دوران از طریق چرخ دنده‌های کوچک به چرخ دنده‌های بزرگتر منتقل می‌شود. در نتیجه سرعت دوران کاهش یافته و به فن برج خنک کننده منتقل می‌شود. این سیستم انتقال قدرت در برج خنک کن بسیار مطمئن است، ولی هزینه اولیه بالا و هزینه‌های نگهداری نسبتاً بالایی دارد.

جهت مطالعه بیشتر در مورد سیستم انتقال قدرت در کولینگ تاور، به مقاله (Gear Units for Wet Cooling Towers) مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید جهت کسب مشاوره رایگان در مورد انتخاب نوع سیستم انتقال قدرت در برج خنک کن مورد نظر خود با کارشناسان ما در شرکت بادران تهویه صنعت تماس بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟