برج خنک کننده خانگی

5
(299)

برج خنک کننده خانگی، اصطلاحی است که برای برج‌های خنک کن نصب شده در واحدهای مسکونی و اداری به کار می‌رود، ولی در حقیقت هیچ نوع تفاوتی میان برج خنک کن خانگی و دیگر برج های خنک کننده وجود ندارد. کولینگ تاورهای کننده خانگی معمولاً در پشت بام و در قسمت خرپشته منازل و برج‌های مسکونی دیده می‌شود که سفید رنگ هستند. رنگ سفید بدنه برج خنک کن به علت جنس آن که فایبرگلاس است، می‌باشد. فایبرگلاس FRP، از پرکاربردترین متریال مورد استفاده در تولید و ساخت برج‌های خنک کن خانگی شمرده می‌شود.

کولینگ تاور، دستگاهی است که در ساختمان مسکونی آب گرم با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد را به دمای حدود 30 درجه سانتیگراد خنک می‌کند. در برخی از واحدهای مسکونی و اداری جهت خنک کردن هوا در تابستان از چیلر و برج خنک کن استفاده می‌شود. در سیستم‌های خنک‌ کننده خانگی، برج خنک کن جهت خنک‌ سازی چیلر به کاربرده می شود و عملکرد مداوم چیلر را با دفع گرما امکانپذیر می‌سازد.

در این مقاله از کارا فناور اطلس پارسی، قصد داریم تا درباره کولینگ تاور خانگی و طرز کارشان، توضیحاتی را ارائه کنیم.

برج خنک کننده خانگی چیست؟

برج خنک کننده خانگی

کولینگ تاور اصطلاحی است که به این سیستم خنک کننده داده شده است. این نوع کاربری برج در واقع تکمیل کننده تجهیزات سیستم خنک کننده و تهویه ساختمان‌های مسکونی بشمار می‌آید. برج خنک کننده، آب سرد مورد نیاز چیلرهای تراکمی یا جذبی کندانسور آبی را تامین می‌کند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که برج خنک کن در مکان‌هایی که چیلر از نوع کندانسور آبی استفاده می‌شود، کاربرد دارد.

انواع برج خنک کن خانگی کدام اند؟

  • برج خنک کن مکعبی

یکی از بهترین انواع کولینگ تاورها، برج خنک کننده نوع مکعبی است. برج خنک کننده مکعبی در تیپ جریان مخالف یا کانترفلو بیشتر ساخته شده است. در برج خنک کن با کاربری خانگی، کولینگ تاور مدل مکعبی قطعاً پیشنهاد می‌گردد. دلیل اصلی آن هم بخاطر کارکرد خوب و عالی در این نوع خنک کننده، بخاطر بکارگیری سیستم پاشش آب ثابت است.

  • برج خنک کننده ذوزنقه‌ای

کولینگ تاور ذوزنقه‌ای، بدلیل داشتن ساختار ذوزنقه‌ای شکل و مکش هوا از هر دو سمت، به این نام معروف است. برج خنک کننده برند ابارا یکی از مشهور ترین تولیدکنندگان سیستم‌های خنک کننده است. برج‌های کراس فلو که به آن کولینگ تاور جریان متقاطع نیز گفته می‌شود، دارای پکینگ‌های نامناسبی هستند که باید به صورت تناوبی تعویض شوند.

  • برج خنک کن مدور یا مخروطی

این نوع از کولینگ تاور، در گذشته از انواع پرکاربرد برج‌های خنک کننده بشمار می‌آمدند. سیستم توزیع و تقسیم در این مدل برج خنک کن، از نوع دوار و چرخشی است. فشار مورد نیاز جهت چرخش آب پخش کن، اغلب مشکل اصلی در این مدل بوده است. گاهی اوقات هم به همین دلیل، در بسیاری موارد برج‌های خنک کننده مدور، دچار مشکل می شدند. تعویض و جایگزینی این قطعه در دوره‌های زمانی، تنها راه برای این بخش بود که این موضوع موجب افزایش هزینه‌های نگهداری آن می‌شد.

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده خانگی

بهترین روش انتخاب یک کولینگ تاور با کاربری خانگی در سیستم های تهویه مطبوع، بر اساس تناژ چیلر موردنیاز است. در این روش، ظرفیت چیلرهای تراکمی را 25 درصد و چیلرهای جذبی را 80 درصد بیشتر، طراحی می‌کنند. بعنوان مثال برای یک چیلر جذبی 100 تن، باید حداقل یک برج خنک کن خانگی با ظرفیت 180 تن تبرید انتخاب شود. برای یک چیلر 100 تن تراکمی، باید یک برج 125 تن تبرید طراحی شود.

انتخاب برج خنک کننده خانگی

برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب برای ساختمان‌های مسکونی، گزینه‌های زیادی وجود دارد. یک نوع آن سیستم شامل چیلر و برج خنک‌ کننده است. چیلر با عملیات مکانیکی گرمای ساختمان را دریافت و به آب در حال جریان در کولینگ تاور منتقل می‌کند و برج خنک کن با تبخیر آب گرما را به اتمسفر انتقال می‌دهد.

محاسبه برج خنک کننده خانگی به پارامترهای مختلفی از جمله منطقه جغرافیایی محل نصب دستگاه خنک کننده، ظرفیت چیلر و مقدار زیربنای یک ساختمان وابسته است. در محاسبات سرانگشتی برج خنک کننده در تهران برای ساختمان‌های مسکونی به ازای هر 40 متر مربع یک تن چیلر و برای ساختمان‌های اداری برای هر 30 متر مربع یک تن چیلر در نظر گرفته می‌شود. به طور مثال در ساختمانی با زیربنای 1500 متر مربع واقع در خیابان میرداماد نیاز به 37.5 تن تبرید چیلر است که برای این ظرفیت چیلر، برج خنک کن با ظرفیت 50 تن تبرید پیشنهاد می‌شود.

برج-خنک-کننده-خانگی

“در حقیقت هیچ نوع تفاوتی میان برج خنک کن خانگی و دیگر برج‌های خنک کننده وجود ندارد. کولینگ تاور، دستگاهی است که در ساختمان مسکونی آب گرم با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد را به دمای حدود 30 درجه سانتیگراد خنک می‌کند.”

تهویه مطبوع در ساختمان

تهویه مطبوع در ساختمان به طور دقیق عبارت است از فن‌آوری رساندن شرایط دمای داخل ساختمان به شرایط استاندارد یا آسایش مطلوب. شرایط می‌تواند شامل کیفیت هوا، دما، رطوبت و فشار باشد. طراحی سیستم تهویه مطبوع را مهندس مکانیک با استفاده از اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و اصول انتقال حرارت انجام می‌دهد.

در نمایشگاه جهانی سنت لويیس سال 1904، برگزار کنندگان نمایشگاه از تبرید مکانیکی برای سرمایش ساختمان ایالتی میسوری استفاده کردند. سیستم از 35000 سی اف ام هوا استفاده می‌کرد تا 1000 صندلی سالن اجتماعات، ساختمان گنبدی و دیگر فضاها را خنک سازد.

این اولین باری بود که یک فضای عمومی در معرض تهویه مطبوع قرار می‌گرفت. پیشرفت بزرگ در صنعت تهویه مطبوع هنگامی در سال 1920 صورت گرفت، همان زمان که مردمان آمریکا برای تماشای فیلم‌های ستاره‌های هالیوود به سالن‌های سینما هجوم می‌آوردند. جالب است بدانیم همزمانی پیشرفت صنعت سینما و تهویه مطبوع در کشور آمریکا هنگامی رخ داد که دیگر صنایع درگیر رکود بزرگ بعد از جنگ جهانی اول بودند.

در سال 1922 شرکت مهندسی کریر اولین سیستم سرمایشی استاندارد را برای سالن نمایش متروپولیتن در شهر لس آنجلس پیاده‌سازی نمود که قادر بود هوای سرد را در تمام سطوح ساختمان به طور مناسب و همزمان با کنترل دما و رطوبت توزیع نماید (History of HVAC).

شرکت مهندسی کریر سازنده اولین سیستم سرمایشی استاندارد

قیمت برج خنک کننده خانگی

برای آشنایی با قیمت های برج خنک کننده خانگی تولیدی کارخانه کارا فناور اطلس پارسی، بهترین روش، تعیین ظرفیت تناژ برج خنک کن است. سپس باید نوع کولینگ تاور را مشخص کرد. نوع برج‌های خنک کننده مدار باز یا مدار بسته و یا شکل آن، تاثیر زیادی بر قیمت کولینگ تاور خانگی دارد.

متاسفانه امروزه بسیاری از شرکت‌های سازنده برج خنک کننده، اقدام به ساخت انواع برج خنک کننده با پایین‌ترین کیفیت کرده‌اند. کیفیت بست‌های کمربندی، نازل‌ها، پکینگ‌ها و قطره‌گیرهای بکار رفته در تولید برج‌های خنک کننده در میزان قیمت‌ها بسیار موثر هستند. این موضوع در مواقعی که از متریال با کیفیت پایین استفاده شده باشد، باعث افزایش هزینه‌های ثانویه در نگهداری برج‌های خنک کننده خانگی می‌شود.

شرکت کارا فناور اطلس پارسی (بادران تهویه صنعت)

تلفن تماس: ۰۲۱۲۶۷۰۹۹۱۸ / ۰۲۱۲۶۷۰۹۳۶۸ / ۰۲۱۲۲۶۴۵۸۹۰ / ۰۲۱۲۶۶۰۲۷۷۶
تماس فوری / واتس اپ:۰۹۲۱۳۶۰۲۶۹۰

وب سایت رسمی:Badrantahvieh.net
ایمیل:badran.tahvieh@gmail.com
گروه تلگرام:Cooling tower

سوالات متداول

آیا سیستم برج خنک کننده خانگی دستگاه مقرون به صرفه‌ای است؟

بله، استفاده از چیلر و برج خنک کننده در ساختمان‌های مسکونی و اداری بلند مرتبه در مناطق نیمه خشک، هم از نظر مصرف انرژی، آب و هزینه بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟