برج خنک کننده خانگی

5
(14)

برج خنک کننده خانگی اصطلاحی است که برای برج‌های خنک کن نصب شده در واحدهای مسکونی و اداری به کار می‌رود، ولی در حقیقت هیچ نوع تفاوتی میان برج خنک کن خانگی و دیگر برج های خنک کننده وجود ندارد.

کولینگ تاور دستگاهی است که در ساختمان مسکونی آب گرم با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد را به دمای حدود 30 درجه سانتیگراد خنک می‌کند. در برخی از واحدهای مسکونی و اداری جهت خنک کردن هوا در تابستان از چیلر و برج خنک کن استفاده می‌شود.

در سیستم‌های خنک‌کننده خانگی، برج خنک کن جهت خنک‌سازی چیلر به کاربرده می شود و عملکرد مداوم چیلر را با دفع گرما امکانپذیر می سازد.

برج خنک کننده خانگی

انتخاب برج خنک کننده خانگی

برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب گزینه‌های زیادی وجود دارد. یک نوع آن سیستم شامل چیلر و برج خنک‌کننده است. چیلر با عملیات مکانیکی گرمای ساختمان را دریافت و به آب در حال جریان در کولینگ تاور منتقل می‌کند و برج خنک کن با تبخیر آب گرما را به اتمسفر انتقال می‌دهد.

محاسبه برج خنک کننده خانگی به پارامترهای مختلفی از جمله منطقه جغرافیایی محل نصب دستگاه، ظرفیت چیلر و مقدار زیربنای یک ساختمان وابسته است. در محاسبات سرانگشتی برج خنک کننده در تهران برای ساختمان‌های مسکونی به ازای هر 40 متر مربع یک تن چیلر و برای ساختمان‌های اداری برای هر 30 متر مربع یک تن چیلر در نظر گرفته می‌شود. به طور مثال در ساختمانی با زیربنای 1500 متر مربع واقع در خیابان میرداماد نیاز به 37.5 تن تبرید چیلر می‌باشد که برای این ظرفیت چیلر، برج خنک کن با ظرفیت 50 تن تبرید پیشنهاد می‌شود.

برج-خنک-کننده-خانگی

در حقیقت هیچ نوع تفاوتی میان برج خنک کن خانگی و دیگر برج های خنک کننده وجود ندارد. کولینگ تاور دستگاهی است که در ساختمان مسکونی آب گرم با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد را به دمای حدود 30 درجه سانتیگراد خنک می‌کند.

تهویه مطبوع در ساختمان

تهویه مطبوع در ساختمان به طور دقیق عبارت است از فن‌آوری رساندن شرایط دمای داخل ساختمان به شرایط استاندارد یا آسایش مطلوب. شرایط می‌تواند شامل کیفیت هوا، دما، رطوبت و فشار باشد. طراحی سیستم تهویه مطبوع را مهندس مکانیک با استفاده از اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و اصول انتقال حرارت انجام می‌دهد.

در نمایشگاه جهانی سنت لويیس سال 1904، برگزار کنندگان نمایشگاه از تبرید مکانیکی برای سرمایش ساختمان ایالتی میسوری استفاده کردند. سیستم از 35000 سی اف ام هوا استفاده می‌کرد تا 1000 صندلی سالن اجتماعات، ساختمان گنبدی و دیگر فضاها را خنک سازد.

این اولین باری بود که یک فضای عمومی در معرض تهویه مطبوع قرار می‌گرفت. پیشرفت بزرگ در صنعت تهویه مطبوع هنگامی در سال 1920 صورت گرفت، همان زمان که مردمان آمریکا برای تماشای فیلم‌های ستاره‌های هالیوود به سالن‌های سینما هجوم می‌آوردند. جالب است بدانیم همزمانی پیشرفت صنعت سینما و تهویه مطبوع در کشور آمریکا هنگامی رخ داد که دیگر صنایع درگیر رکود بزرگ بعد از جنگ جهانی اول بودند.

در سال 1922 شرکت مهندسی کریر اولین سیستم سرمایشی استاندارد را برای سالن نمایش متروپولیتن در شهر لس آنجلس پیاده‌سازی نمود که قادر بود هوای سرد را در تمام سطوح ساختمان به طور مناسب و همزمان با کنترل دما و رطوبت توزیع نماید. (History of HVAC)

شرکت مهندسی کریر سازنده اولین سیستم سرمایشی استاندارد

سوالات متداول

آیا سیستم برج خنک کننده خانگی دستگاه مقرون به صرفه‌ای است؟

بله، استفاده از چیلر و برج خنک کننده در ساختمان‌های مسکونی و اداری بلند مرتبه در مناطق نیمه خشک، هم از نظر مصرف انرژی، آب و هزینه بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟