چیلر و برج خنک کننده

چیلر و برج خنک کننده

چیلر و برج خنک کننده معمولا در کنار هم در یک ساختمان جهت خنک کردن هوا استفاده می گردند. تجهیزات اصلی یک سیستم سرمایش عبارتند از : چیلر ، برج خنک کن ، هواساز ، پمپ . چیلر بسته به نوع آن در موتورخانه و یا پشت بام نصب می گردد. معمولا چیلر های نصب شده در پشت بام به صورت هوا خنک ( یعنی به وسیله هوا خنک می شود ) بوده و چیلر های نصب شده در موتورخانه آب خنک ( یعنی به وسیله آب خنک  می شود ) می باشند. چیلر ها یا تراکمی هستند یا به صورت جذبی کار می کنند، در ادامه مطلب به بررسی نقش هر کدام از تجهیزات و نحوه کار آن ها می پردازیم.

آشنایی با چیلر و برج خنک کننده

چیلر ها آب بسیار سرد با دمای 5 تا 10 درجه سانتیگراد تامین می کنند، این آب خنک وارد مبدل های فن کوئل یا هواساز می شود و هوای پیرامون را خنک میکند. فعالیت چیلر مانند سایر ماشین آلات گرما زا است و برای فعالیت مداوم و موثر نیاز به خنک کردن آن می باشد، کولینگ تاور برای خنک کردن چیلر به کار می رود. برج خنک کن دمای آب خنک بین 25 تا 30 درجه تامین میکند و گرمای چیلر را گرفته از طریق تبخیر به هوا می فرستد.

چیلر و کولینگ تاور
چیلر و کولینگ تاور

در شکل بالا نشان داده شده است، چیلر آب سرد با دمای 6 درجه سانتیگراد تامین می کند و به وسیله پمپ به هواساز می فرستد تا  هواساز با عبور هوا از روی کویل آب سرد ، هوا را خنک کند، در نهایت آب با دمایی در حدود 12 درجه سانتیگراد هواساز را ترک می کند.

چیلر و کولینگ تاور در کنار هم می توانند آب با دمای بسیار پایین تامین کنند که معمولا جهت خنک کردن فضای داخلی یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

در مدار دیگری آب جریان دارد تا کندانسور را خنک کند و این گرمای جمع آوری شده را جذب کند. این آب به وسیله برج خنک کن خنک می شود و معمولا از دمای 32 درجه سانتیگراد به 27 درجه سانتیگراد می رسد. برج خنک کن معمولا در پشت بام و در فضای باز قرار گرفته است که به وسیله فن و ایجاد جریان هوا سطح تماس میان آب و هوا را افزایش داده از طریق تبخیر گرما را به اتمسفر انتقال می دهد.

چیلر و برج خنک کننده
چیلر و برج خنک کننده

سوالات متداول در مورد برج خنک کننده چیلر

تفاوت چیلر و برج خنک کننده چیست؟ برج خنک کن یک دستگاه تبخیری است که بوسیله مکانیزم تبخیر آب می تواند آب را تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط خنک نماید. به طور مثال در شهر تهران دمای خروجی از کولینگ تاور در تابستان حدود 27 درجه سانتیگراد خواهد بود. ولی چیلر با استفاده از سیکل های مکانیکی قادر به تامین آب سرد 5 تا 10 درجه سانتیگراد می باشد که برای خنک کردن هوای ساختمان های مسکونی و اداری به کار گرفته می شود، کولینگ تاور در کنار چیلر کار می کند و به چیلر اجازه می دهد به فعالیت خود ادامه دهد و باعث خنک شدن کندانسور چیلر می شود.

برج خنک کننده چیلر جذبی چه تفاوتی با برج خنک کننده چیلر تراکمی دارد؟ هیچ گونه تفاوتی ندارد هر دو برج خنک کن عملکرد یکسانی دارد و مقدار دبی مشخص را از دمای آب گرم به دمای آب خنک کاهش می دهد.

قیمت چیلر برج خنک کن چقدر است؟ هزینه خرید کولینگ تاور را می توانید در مطلب ” قیمت برج خنک کننده ” مورد بررسی قرار دهید.

کولینگ تاور چیلر باید مدار باز باشد یا مدار بسته؟ نیازی نیست کولینگ تاور متصل به چیلر مدار بسته باشد و همان برج خنک کن مدار باز پیشنهاد می شود مگر در صورتیکه توسط شرکت سازنده چیلر نوع مدار بسته درخواست شود.

جهت مطالعه بیشتر در مورد چیلر های آبی و برج های خنک کننده به مطلب ” محدوده دمایی چیلر و برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.