چیلر و برج خنک کننده

4.8
(243)

چیلر و برج خنک کننده، معمولاً در کنار هم در یک ساختمان جهت خنک کردن هوا استفاده می‌شوند. تجهیزات اصلی یک سیستم سرمایش عبارتند از چیلر، برج خنک کن، هواساز، پمپ. چیلر بسته به نوع آن در موتورخانه و یا پشت بام نصب می‌شود. معمولاً چیلرهای نصب شده در پشت بام به صورت هوا خنک (یعنی به وسیله هوا خنک می‌شود) بوده و چیلرهای نصب شده در موتورخانه آب خنک (یعنی به وسیله آب خنک می‌شود) قرار دارند. چیلرها نیز به دو صورت چیلر تراکمی و یا چیلر جذبی هستند که در ادامه این مطلب از سایت کارا فناور اطلس پارسی، قصد داریم تا به بررسی نقش هر کدام از تجهیزات نام برده و نحوه کار آنها و همچنین تفاوت چیلر با برج خنک کننده بپردازیم.

آشنایی با چیلر و برج خنک کننده

چیلرها، آب بسیار سرد با دمای 5 تا 10 درجه سانتیگراد را تامین می‌کنند. در ادامه، آب خنک وارد مبدل‌های فن کوئل یا هواساز شده و هوای پیرامون را خنک می‌کند. فعالیت چیلر مانند سایر ماشین آلات، عملیاتی گرمازا است و برای فعالیت مداوم و موثر نیاز به خنک کردن آن می‌باشد.

کولینگ تاور نیز برای خنک کردن چیلر به کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برج خنک کن، دمای آب خنک را در محدوده دمایی 25 تا 30 درجه تامین می‌کند. این کار به این صورت انجام می‌شود که گرمای چیلر را گرفته از طریق فرایند تبخیر به هوا منتقل می‌نماید.

چیلر و کولینگ تاور
چیلر و کولینگ تاور

طرز کار چیلر

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است چیلر آب سرد با دمای 6 درجه سانتیگراد تامین می‌کند و به وسیله پمپ به هواساز می‌فرستد تا هواساز با عبور هوا از روی کویل آب سرد، هوا را خنک نماید و در نهایت آب با دمایی در حدود 12 درجه سانتیگراد هواساز را ترک می‌کند.

“چیلر و کولینگ تاور در کنار هم می‌توانند آب با دمای بسیار پایین تامین کنند که معمولًا جهت خنک کردن فضای داخلی یک ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.”

طرز کار برج خنک کننده

در مدار دیگری آب جریان دارد تا کندانسور را خنک کند و این گرمای جمع‌ آوری شده را جذب کند. این آب به وسیله برج خنک کن، خنک می‌شود و معمولاً از دمای 32 درجه سانتیگراد به 27 درجه سانتیگراد می‌رسد. کولینگ تاور معمولاً در پشت بام و در فضای باز قرار گرفته است که به وسیله فن و ایجاد جریان هوا سطح تماس میان آب و هوا را افزایش داده از طریق تبخیر گرما را به اتمسفر انتقال می‌دهد.

چیلر و برج خنک کننده
چیلر و برج خنک کننده

جهت مطالعه بیشتر در مورد چیلرهای آبی و برج‌های خنک کننده به مطلب محدوده دمایی چیلر و برج خنک کننده مراجعه فرمایید.

شرکت کارا فناور اطلس پارسی (بادران تهویه صنعت)
تلفن تماس: ۰۲۱۲۶۷۰۹۹۱۸ / ۰۲۱۲۶۷۰۹۳۶۸ / ۰۲۱۲۲۶۴۵۸۹۰ / ۰۲۱۲۶۶۰۲۷۷۶
تماس فوری / واتس اپ:۰۹۲۱۳۶۰۲۶۹۰

وب سایت رسمی:Badrantahvieh.net
ایمیل:badran.tahvieh@gmail.com
گروه تلگرام:Cooling tower

سوالات تکمیلی

1) تفاوت چیلر و برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کن یک دستگاه تبخیری است که بوسیله مکانیزم تبخیر آب می‌ تواند آب را تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط خنک نماید. به طور مثال در شهر تهران، دمای خروجی از کولینگ تاور در تابستان حدود 27 درجه سانتیگراد خواهد بود. ولی چیلر با استفاده از سیکل‌های مکانیکی قادر به تامین آب سرد 5 تا 10 درجه سانتیگراد است که برای خنک کردن هوای ساختمان‌های مسکونی و اداری به کار گرفته می‌شود، کولینگ تاور در کنار چیلر کار می‌کند و به چیلر اجازه می‌دهد به فعالیت خود ادامه دهد و باعث خنک شدن کندانسور چیلر می‌شود.

2) برج خنک کننده چیلر جذبی چه تفاوتی با برج خنک کننده چیلر تراکمی دارد؟

هیچ گونه تفاوتی ندارد؛ هر دو برج خنک کننده چیلر عملکرد یکسانی دارد و مقدار دبی مشخص را از دمای آب گرم به دمای آب خنک کاهش می‌دهد.

3) قیمت چیلر برج خنک کن چقدر است؟

هزینه خرید کولینگ تاور را می‌توانید در مطلب قیمت برج خنک کننده مورد بررسی قرار دهید.

4) کولینگ تاور چیلر باید مدار باز باشد یا مدار بسته؟

نیازی نیست کولینگ تاور متصل به چیلر مدار بسته باشد، بنابراین همان برج خنک کن مدار باز پیشنهاد می‌شود، مگر در صورتی که توسط شرکت سازنده چیلر نوع مدار بسته درخواست شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟