لوور برج خنک کننده

4.8
(25)

لوور برج خنک کننده عبارت است از دریچه یا صفحات موازی که نقش هدایت هوای ورود یا خروج از برج خنک کننده را به عهده دارند. این قطعه در ناحیه ورود و یا ناخیه خروج هوا از برج خنک کننده قرار گرفته که ضمن اجازه عبور هوا، مانع پرتاب آب برج خنک کننده به بیرون از دستگاه می‌شود. همچنین این دریچه مانع از تابش مستقیم نور خورشید به درون برج خنک کن شده و از ورود اجسام خارجی به کولینگ تاور جلوگیری می کند. لوور برج خنک کن از جنس فایبرگلاس، پلیمر، فلز گالوانیزه و یا استیل ضد زنگ ساخته می‌شود.

لوور برج‌ خنک کننده
لوور برج‌ خنک کننده

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوور برج خنک کننده و سفارش ساخت آن می‌توانید با کارشناسان شرکت بادران تهویه صنعت تماس بگیرید

وظایف لوور برج خنک کننده

لوور کولینگ تاور یکی از قطعات برج خنک کننده است که در زیبایی آن بسیار تأثیرگذار است و در عین حال وظایف مهمی دارد که به شرح زیر می‌باشد.

 • جلوگیری از پرتاب آب به بیرون از برج خنک کننده
  در محاسبه آب جبرانی برج خنک کن اشاره کردیم که یکی از فاکتورهای مصرف آب عبارت است از پرتاب آب برج خنک کننده به بیرون؛ لوور برج خنک کننده با سطح شیب‌دار از پرتاب آب به بیرون جلوگیری کرده و از هدر رفت آب جلوگیری کرده و آن را به داخل کولینگ تاور باز می‌گرداند.
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار و اجسام خارجی به داخل برج خنک کن
  لوور برج خنک کننده ضمن اجازه عبور هوا از ورود جانوران، پرندگان و اجسام خارجی به برج خنک کن جلوگیری می‌کند.
 • محدود کردن تابش مستقیم نور خورشید به داخل برج خنک کننده و جلوگیری از تشکیل جلبک در برج خنک کن
  همانطور که قبلاً بررسی نمودیم تابش نور مستقیم خورشید به آب درون برج خنک کننده می‌تواند باعث تغذیه میکروارگانیسم‌ها و تشکیل جلبک در برج خنک کننده شود که این جلبک باعث گرفتگی پکینگ برج خنک کننده شده و در نهایت افت راندمان برج خنک کننده را به دنبال خواهد داشت.
 • ایجاد افت اندک فشار استاتیکی در برج خنک کننده
  لوور برج خنک کن باید دارای فواصل مناسب جهت عبور هوا باشد و کمترین فشار استاتیکی را در برج خنک کننده بوجود آورد تا مصرف انرژی الکتروموتور و پروانه بالا نرود.
 • قابلیت نصب در ابعاد و سطوح مختلف متناسب با کاربرد کولینگ تاور
  برج خنک کننده معمولاً در ابعاد و سایزهای مختلف ساخته می‌شود. بنابراین لازم است تا با طراحی و ساخت لوور مناسب از مزایای این قطعه استفاده کرد.
 • مقاومت در برابر رطوبت و زنگ زدگی در تماس مستقیم با آب
  با توجه به تماس مداوم لوور برج خنک کن با آب، نیاز است که از متریال مناسبی تهیه شود که در مقابل زنگ زدگی مقاوم بوده و عمر و دوام خوبی داشته باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟