برج خنک کننده چیلر

برج-خنک-کن-چیلر

برج خنک کننده چیلر همان برج خنک کن معمولی است که به چیلر متصل می گردد و باید نیاز دمایی چیلر را مرتفع سازد. ظرفیت این کولینگ تاوربراساس نوع چیلر تراکمی یا جذبی، برند چیلر و ظرفیت آن متفاوت می باشد. نقش کولینگ تاور خنک کردن چیلر است و چیلر نیز فضای ساختمان را خنک می کند.  چیلر به وسیله عملکرد منطبق بر سیکل های مکانیکی ترمودینامیکی آب بسیار سرد با محدوده دمایی 5 تا 10 درجه تأمین می کند و کولینگ تاور محدوده دمایی آب خنک تقریبا از 25 تا 30 درجه را تأمین می کند که عملکرد آن وابسته به دمای مرطوب محیط می باشد.

برج-خنک-کن-چیلر
برج-خنک-کن-چیلر

استفاده از برج خنک کننده چیلر

چیلر در هنگام عملکرد و تهیه آب سرد ، گرما تولید می کند و باید این گرما دفع شود، برج خنک کننده این نقش را به عهده دارد و با خنک کردن آب در حال جریان در کندانسور چیلر و رساندن آن به دمای مطلوب باعث عملکرد صحیح چیلر می شود. اگر کولینگ تاور عملکرد درستی نداشته باشد باعث می شود که چیلر نیز نتواند سرمای مطلوب را ایجاد کند. در برخی از ساختمان ها چیلر قادر به خنک کردن ساختمان نیست زیرا ظرفیت برج خنک کن به درستی انتخاب نشده و نمی تواند چیلر را به میزان مورد نظر خنک کنند.

چیلر با برج خنک کن معمولی کار می کند و این کولینگ تاور ویژگی خاصی ندارد و فقط باید ظرفیت خنک سازی و تأمین دمای مورد نیاز چیلر را داشته باشد.

برج-خنک-کننده-چیلر
برج-خنک-کننده-چیلر

برای انتخاب صحیح کولینگ تاور باید اطلاعات چیلر را بررسی کنید، معمولا در کاتالوگ شرکت سازنده چیلر دما و دبی مورد نیاز سیکل کولینگ تاور ذکر شده است. معمولا دمای ورود به کولینگ تاور بین 35 تا 40 و دمای مورد نیاز خروج بین 25 تا 30 درجه می باشد و دبی آن به سایز و تناژ چیلر بستگی دارد. یعنی کولینگ تاور باید آب با دمای 40 درجه را گرفته و آن را به آب 30 درجه در دبی مورد نظر خنک کند تا چیلر عملکرد درست داشته باشد و آب سرد 5 تا 10 درجه به فن کوئل ها بفرستد، انتخاب صحیح تجهیزات بسیار مهم است.

سوالات متداول در مورد چیلر و برج خنک کننده

تفاوت برج خنک کننده و چیلر چیست؟ برج خنک کن یک دستگاه تبخیری است که بوسیله مکانیزم تبخیر آب می تواند آب را تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط خنک نماید. به طور مثال در شهر تهران دمای خروجی از کولینگ تاور در تابستان حدود 27 درجه سانتیگراد خواهد بود. ولی چیلر با استفاده از سیکل های مکانیکی قادر به تامین آب سرد 5 تا 10 درجه سانتیگراد می باشد که برای خنک کردن هوای ساختمان های مسکونی و اداری به کار گرفته می شود، کولینگ تاور در کنار چیلر کار می کند و به چیلر اجازه می دهد به فعالیت خود ادامه دهد و باعث خنک شدن کندانسور چیلر می شود.

برج خنک کننده چیلر جذبی چه تفاوتی با برج خنک کننده چیلر تراکمی دارد؟ هیچ گونه تفاوتی ندارد هر دو برج خنک کننده عملکرد یکسانی دارد و مقدار دبی مشخص را از دمای آب گرم به دمای آب خنک کاهش می دهد.

قیمت برج خنک کننده چیلر چقدر است؟ هزینه خرید کولینگ تاور را می توانید در مطلب ” قیمت برج خنک کننده ” مورد بررسی قرار دهید.

کولینگ تاور چیلر باید مدار باز باشد یا مدار بسته؟ نیازی نیست کولینگ تاور متصل به چیلر مدار بسته باشد و همان برج خنک کن مدار باز پیشنهاد می شود مگر در صورتیکه توسط شرکت سازنده چیلر نوع مدار بسته درخواست شود.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره در خصوص انتخاب برج های خنک کننده لطفا با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید. همینطور جهت محاسبات آنلاین برج خنک کننده می توانید به محاسبه برج خنک کننده و اطلاع از شرایط آب و هوایی مناطق ایران به مطلب ” دمای مرطوب شهر های ایران ” مراجعه فرمایید. ( بادران تهویه صنعت در لینکدین )