برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر همان برج خنک کننده معمولی است که به چیلر متصل می گردد و باید نیاز دمایی چیلر را مرتفع سازد. روش انتخاب برج خنک کننده براساس نوع چیلر تراکمی یا جذبی، برند چیلر و ظرفیت آن متفاوت می باشد. در حقیقت برج خنک کننده چیلر را خنک می کند و چیلر نیز به طور معمول فضای ساختمان را خنک می کند.  معمولا چیلر به وسیله عملکرد منطبق بر سیکل های ترمودینامیکی آب یخ با محدوده دمایی 5 تا 20 درجه تأمین می کند و برج خنک کننده محدوده دمایی آب خنک تقریبا از 20 تا 40 درجه را تأمین می کند که عملکرد آن وابسته به دمای مرطوب محیط می باشد.

 

دلیل استفاده از عبارت برج خنک کننده چیلر

 

چیلر به مانند تمام دستگاه های صنعتی در هنگام کار و تهیه آب یخ و فرستادن آن برای فن کوئل ها، گرما تولید می کند، این گرما همان گرمای موجود در فضای ساختمان است که توسط چیلر دریافت و در مدار دیگر به آب خنک در حال جریان منتقل می گردد. آب موجود در این سیکل نیز می بایست خنک شود، برج خنک کننده این نقش را به عهده دارد و با خنک کردن آب در حال جریان و رساندن آن به دمای مطلوب باعث عملکرد صحیح چیلر می شود. اگر برج خنک کننده عملکرد درستی نداشته باشد باعث می شود که چیلر نیز نتواند سرمای مطلوب را ایجاد کند. در برخی از ساختمان ها چیلر قادر به خنک کردن ساختمان نیست زیرا ظرفیت برج خنک کننده به درستی انتخاب نشده و نمی تواند چیلر را به میزان مورد نظر خنک کنند.

 

عبارت برج خنک کننده چیلر از نظر علمی عبارتی بی معنی می باشد، زیرا چیلر با برج خنک کننده معمولی کار می کند و این برج خنک کننده ویژگی خاصی ندارد که آن را برج خنک کننده چیلر بنامیم و فقط این برج خنک کننده باید ظرفیت خنک سازی و تأمین دمایی چیلر را داشته باشد.

 

برج خنک کننده چیلر
برج خنک کننده چیلر

 

برای انتخاب صحیح برج خنک کننده چیلر را بررسی کنید، معمولا در کاتالوگ شرکت سازنده چیلر دما و دبی مورد نیاز سیکل برج خنک کننده با نام کولینگ واتر ذکر شده است. معمولا دمای ورود به برج خنک کننده بین 38 تا 40 و دمای مورد نیاز خروج از برج خنک کننده بین 30 تا 32 درجه می باشد و دبی آن به سایز و تناژ چیلر بستگی دارد. یعنی برج خنک کننده باید آب با دمای 40 درجه را گرفته و آن را به آب 30 درجه در دبی مورد نظر خنک کند تا چیلر عملکرد درست داشته باشد و آب یخ 5 تا 9 درجه به فن کوئل ها بفرستد، انتخاب صحیح چیلر و برج خنک کننده بسیار مهم است.

 

این توضیح مختصر در مورد برج خنک کننده چیلر بود و می توانید همچنین توضیح برج خنک کننده نیروگاه و همنطور پاسخ به سوال اساسی برج خنک کننده چیست را نیز مطالعه بفرمایید.