فایبرگلاس در برج خنک کننده

فایبرگلاس در برج خنک کننده

فایبرگلاس در برج خنک کننده ترکیبی از الیاف شیشه و مواد پلیمری است که الیاف شیشه جهت تقویت و ماده پلیمری به عنوان زمینه است. فایبرگلاس ضمن استحکام بالا وزن سبکی دارد و در مقابل رطوبت و خوردگی در برج خنک کننده به شدت مقاوم است به همین رو از آن در ساخت برج های خنک کننده استفاده می شود. فایبرگلاس به هر شکل و سطحی قابل تولید می باشد و استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه می باشد ولی از نظر زیست محیطی فایبرگلاس در طبیعت به سختی تجزیه می شود و محیط زیست را آلوده می کند. در ادامه به بررسی بیشتر آن می پردازیم.

فایبرگلاس در برج خنک کن
فایبرگلاس در برج خنک کن

ویژگی های فایبرگلاس در برج خنک کننده

برج خنک کننده به دلیل به گردش درآوردن آب در درون خود باید نسبت به رطوبت و خوردگی بسیار مقاوم باشد ، در گذشته هنگامی که از فلز برای ساخت برج خنک کننده استفاده می شد قطعات به سرعت دچار زنگ زدگی و خوردگی می شدند و عمر دستگاه بسیار کوتاه بود. فایبرگلاس در برج خنک کننده در مقابل رطوبت ، خوردگی و فرسایش بسیار مقاوم است و عمر و دوام بسیار بالایی دارد.

فایبرگلاس در کولینگ تاور
فایبرگلاس در کولینگ تاور

ویژگی های فایبرگلاس در برج خنک کننده عبارتند از : استحکام بالا ، مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی و چگالی و وزن کم.

طراحی برج خنک کننده دارای سطوح شکسته و خمیده بسیار می باشد ، برای ساخت آن نیاز به ماده ای است که به خوبی شکل پذیر باشد ، یکی دیگر از ویژگی های فایبرگلاس در برج خنک کننده قابلیت ساخت به زوایا و خم های گوناگون است به طوری که با استفاده از اصول قالب گیری می توان قطعات بسیار دقیق و زیبا ساخت به طوری که امروزه از فیبرگلاس حتی در ساخت قطعات هنری استفاده می شود.

فایبرگلاس در برج خنک کننده
فایبرگلاس در برج خنک کننده

یکی دیگر از مزیت های فایبرگلاس در برج خنک کننده سبک بودن و چگالی کم آن می باشد به طوری که استحکام قطعات مورد نظر با وزن پایین قطعه تأمین می شود. در هر دستگاه صنعتی مطلوب است که وزن پایین تر باشد تا حمل و انتقال آن آسانتر باشد ، بنابراین استفاده از فایبرگلاس در برج خنک کننده موجب کاهش وزن برج خنک کننده خواهد شد. جهت آشنایی بیشتر با فایبرگلاس به مقاله ( Fiberglass ) مراجعه فرمایید.