انواع پکینگ برج خنک کننده

5
(368)

همانطور که در مطالب قبل نیز اشاره شد، هدف استفاده از انواع پکینگ برج خنک کننده، افزایش سطح و زمان تماس میان آب و هوا است. ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی‌‌ترین بازه زمانی ممکن توسط پکینگ باعث می‌شود تا سیستم بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند. در مطلب پیش رو از سایت شرکت کارا فناور اطلس پارسی، انواع پکینگ کولینگ تاوررا معرفی و بررسی خواهیم کرد.

انواع پکینگ کولینگ تاور

پکینگ برج خنک کننده از نظر مکانیزم به دو نوع کلی اسپلش و فیلمی تقسیم بندی می‌شوند. در نوع پکینگ اسپلش، آب به صورت قطرات ریز در آمده و بنابراین سطح و زمان تماس میان آب و هوا افزایش می‌یابد. ولی در پکینگ نوع فیلمی، آب به صورت لایه نازک درآمده که بدین صورت سطح تماس و زمان تماس بیشتری را ایجاد می‌کند.

بررسی انواع پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کن قلب یک برج خنک کننده می‌ باشد و عملکرد موثر برج خنک کننده وابسته به پکینگ مورد استفاده در آن است. هدف از قراردادن پکینگ در برج خنک کننده ایجاد سطح تماس و زمان تماس گسترده میان آب و هوا می‌باشد تا انتقال حرارت از آب به هوا صورت گیرد.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، انواع پکینگ کولینگ تاور شامل دو نوع اسپلش و فیلمی است. اما چه تفاوتی بین پکینگ فیلمی و پکینگ اسپلش وجود دارد؟ کدام نوع پکینگ عملکرد بهتری دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره شد، راندمان یک برج خنک کننده، به سطح تماس ایجاد شده میان آب و هوا وابسته است. به این معنی که هر چه این سطح تماس بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت بیشتر خواهد بود. زمان تماس هم دیگر مقوله مهم در این مورد خواهد بود.

زیرا که هر چه زمان تماس میان آب و هوا بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت و در نتیجه راندمان کولینگ تاور بیشتر خواهد شد. در گذشته یکی از راه‌های افزایش زمان تماس بین آب و هوا در برج، افزایش ارتفاع برج خنک کن است که از نظر هزینه، صرفه اقتصادی ندارد. ولی با طراحی‌های جدید، این نقش پکینگ است که می‌تواند زمان تماس میان آب و هوا را افزایش دهد.

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

پکینگ اسپلش برج خنک کن
پکینگ اسپلش برج خنک کن

یکی از انواع پکینگ برج خنک کننده، پکینگ برج خنک کننده اسپلس است که از لایه‌های بند و میله‌های پلاستیکی تشکیل شده است که هنگام برخورد آب با آن، آب را به صورت قطرات بسیار ریز پخش می‌کند. هر چه تعداد و قطرات ریزتری را ایجاد نماید، سطح تماس و زمان بیشتری را بوجود می‌آورد. پکینگ اسپلش به طور سنتی از چوب ساخته می‌شود، ولی طراحی‌های جدید آن با جنس پی وی سی (PVC) و در انواع مختلفی ساخته می‌شود.

مطابق شکل بالا، در پکینگ اسپلش با ایجاد توالی برخورد آب با میله‌ها می‌توان زمان تماس میان آب و هوا را افزایش داد که موجب انتقال حرارت بیشتر خواهد شد و در نتیجه قطرات با ریزش به سمت پایین برخورد متعدد با میله‌ها فرصت خنک شدن پیدا می‌کنند.

به همین دلیل برخوردهای متوالی است که امکان تجمع رسوب در پکینگ اسپلش به کمترین حالت می‌رسد و در نهایت باعث می‌شود که این نوع پکینگ در مقابل آب با سختی بالا بسیار مقاوم و قابل اطمینان باشد.

در برج‌های خنک کننده که از پکینگ اسپلش بار و میله استفاده می‌کنند، با توجه به اینکه حرکت آب همواره به سمت پایین بوده و پکینگ اسپلش نیز در جهت افقی قرار گرفته، در این جهت هیچ‌ گونه مقاومتی در مقابل جریان هوا ایجاد نمی‌کند.

بنابراین پکینگ اسپلش میله‌ای برج خنک کننده، بیشتر در برج‌های خنک کننده جریان متقاطع قرار می‌گیرد که جریان هوا در آن به صورت افقی و جریان آب نیز به صورت عمودی می‌باشد.

باید به این نکته توجه کرد که این بارها و میله در پکینگ اسپلش به صورت تراز نصب شوند، زیرا در صورتی که میله‌ ها تراز نباشند، آب به یک سمت جریان پیدا کرده و امکان قطره قطره شدن و انتقال حرارت نخواهد داشت.

هوا همیشه تمایل دارد از مناطقی عبور کند که کمترین مقاومت در مقابل جریان هوا ایجاد کند، پس توزیع آب نیز بایستی در تمام مراحل ریزش درون برج خنک کن به صورت یکنواخت صورت گیرد.

پکینگ برج خنک کننده اسپلش برای واحدهای صنعتی که آب بی کیفیت با سختی بالا دارند نیز مناسب است. وقتی آب به پکینگ اسپلش برخورد می‌کند، به صورت قطراتی درمی‌آید. بنابراین جایی برای جمع شدن رسوب و ذرات وجود ندارد، در نتیجه کیفیت پکینگ اسپلش در مواجهه با این نوع آب بی کیفیت ثابت می‌ماند.

انواع پکینگ اسپلش برج خنک کننده
انواع پکینگ اسپلش برج خنک کننده

مزایای پکینگ اسپلش برج خنک کننده

 • ایده‌آل برای آب بی‌کیفیت
 • عملکرد مطمئن در مقابل رسوب و خرابی نازل‌ها
 • توزیع دوباره آب در طول ریزش
 • مناسب در صنایع مختلف
 • نگهداری آسان
 • طول عمر بالا
 • مقاومت در دماهای بالا

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

یکی دیگر از انواع پکینگ برج خنک کننده، پکینگ فیلمی برج خنک کننده است که از بلوک ورق‌ های پی وی سی کنار هم تشکیل شده است. این ورق‌ها می‌تواند دارای سطح صاف یا فرم داده شده باشد. این نوع پکینگ، لایه نازکی از آب بوجود می‌آورد که باعث ایجاد سطح گسترده میان آب و هوا شده و در نتیجه باعث خنک شدن آب می‌گردد.

این نوع پکینگ برای آب تمیز و با کیفیت بسیار خوب است. اگر در آب املاح و رسوب وجود داشته باشد، در فاصله دو برگ انباشته شده و موجب گرفتگی پکینگ خواهد شد. بنابراین استفاده از این نوع پکینگ برای آب‌ های با سختی بالا توصیه نمی‌شود.

ورق‌های پکینگ برج خنک کننده فیلمی به صورت چین‌ دار و زنبوری فرم داده می‌شوند تا در مسیر جریان هوا و آب اغتشاش ایجاد کرده و تماس بهتری برقرار کند. عمده پکینگ‌های فیلمی دارای فاصله ورق 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر هستند.

این فاصله در حالی که اجازه عبور هوا را می‌دهند، کمتر دچار گرفتگی می‌شود. با توجه به اینکه در هنگام حرکت آب به سمت پایین در پکینگ فیلمی هیچ نوع برخوردی و قطره قطره شدنی وجود ندارد، بنابراین توزیع آب قبل ریزش بروی پکینگ در نوع فیلمی بسیار مهم است و باید توزیع آب به صورت یکنواخت باشد. زیرا اگر قسمتی از پکینگ‌ها خشک بماند و آب بروی آن پاشیده نشود، موجب فرار هوا و کاهش راندمان برج خنک کننده خواهد شد.

اگر فاصله دو برگ پکینگ فیلمی کم باشد، نسبت به آب بی کیفیت حساس خواهد بود و به سرعت دچار گرفتگی می‌شود. جلبک‌ها، سختی‌ها و رسوب در بین دو ورق نشسته و موجب گرفتگی پکینگ خواهند شد. در نتیجه راندمان دستگاه افت کرده و حتی در مواردی هم مجبور به خاموش کردن سیستم و پاکسازی پکینگ‌ها خواهید شد.

پکینگ فیلمی برج خنک کننده
پکینگ فیلمی برج خنک کننده

به این دلیل که پکینگ فیلمی کولینگ تاور در یک ابعاد کوچک میزان سطح تماس بسیار گسترده‌ای را ایجاد می‌کند، بیشتر از پکینگ اسپلش مورد استفاده قرار می‌گیرد. پکینگ فیلمی هم در برج خنک کننده جریان متقاطع و هم در برج خنک کننده جریان مخالف مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریباً نیمی از برج‌های خنک کننده جریان متقاطع و تقریبا تمام برج‌های خنک کننده جریان مخالف از پکینگ فیلمی استفاده می‌کنند.

انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی
انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی

پکینگ شانه تخم مرغی برج خنک کننده

پکینگ شانه تخم مرغی، از انواع پکینگ فیلم است که فرم ورق وکیوم شده آن به شکل شانه تخم مرغی بوده و با ورق PVC تولید و به بازار عرضه می‌گردد. پکینگ شانه تخم مرغی در برج‌های کراس فلو کاربرد داشته و برگه‌های وکیوم شده در نقاط برآمده (شانه تخم مرغی) برای ایجاد بلوک پکینگ به همدیگر می‌چسبند. میزان دمای قابل تحمل این پکینگ ۵۵ درجه سانتیگراد است.

مزایای پکینگ فیلمی برج خنک کننده

 • راندمان بالا در ابعاد کوچک
 • نصب آسان
 • طراحی جریان مخالف و متقاطع
 • داشتن قطره‌گیر بروی خود
 • قابلیت ساخت در بلوک‌های مختلف
مزایای پکینگ فیلمی
مزایای پکینگ فیلمی

انتخاب میان پکینگ فیلمی و اسپلش (مقایسه پکینگ فیلمی و اسپلش برج خنک کننده)

هر دو نوع پکینگ فیلمی و اسپلش برای استفاده در کولینگ تاور به کار برده می‌شوند، اما پکینگ فیلمی دارای راندمان بیشتری نسبت به پکینگ اسپلش است و سطح تماس گسترده‌تری میان آب و هوا ایجاد می‌نماید. ولی پکینگ فیلمی نسبت به پکینگ اسپلش در مقابل رسوب و آب بی‌ کیفیت مقاومت کمتری دارد و زودتر دچار گرفتگی و فرسایش می‌شود (universaltowerparts).

جدول مقایسه انواع پکینگ برج خنک‌ کن
جدول مقایسه انواع پکینگ برج خنک‌ کن

سخن آخر

انتخاب بهترین نوع پکینگ برای برج خنک کننده، از تخصصی‌ترین امور در طراحی انواع سیستم‌های خنک کننده است که این کار باید توسط کارشناس حرفه‌ای شرکت کارا فناور اطلس پارسی از طریق بازدید و آنالیز دقیق موارد مورد نیاز انجام شود. فاکتورهای مهم در ساخت انواع پکینگ کولینگ تاور عبارتند از:

 • کیفیت آب (آب سالم و بدون مشکل بوده یا آب آلوده و همراه با سختی بالا است)
 • میزان آلودگی‌های آب
 • مقدار سختی آب در چرخه تولید
 • میزان تحمل دمایی (میزان دمای نرمالی که پکینگ بدون تغییر در شکل ظاهری، قادر به تحمل آن است)
 • صنعتی که پکینگ در آن بکار برده می‌شود (کارگاه یا کارخانه‌ که به سه نوع صنایع سنگین، سبک و نیمه سنگین تقسیم بندی می‌شود)
 • درصد افت فشار استاتیکی
 • قابلیت شستشو (در صورت رسوب پذیری و مسدود شدگی، پکینگ برج خنک کننده قابلیت شستشو با موادی مثل اسیدشویی یا شستشو با واترجت‌ها را داشته باشد و در این میان خرد و شکسته نشود)
 • میزان مقاومت در برابر مواد و سیالات خورنده اسیدی و قلیایی (مواد پلی پروپیلن و پلی اتیلن دارای مقاومت بالاتری هستند)
 • مقدار سطح مفید در واحد حجم
 • میزان ایستادگی مواد تشکیل دهنده پکینگ کولینگ تاور در برابر اشعه ماوراء بنفش

“برای سفارش و استعلام لیست قیمت روز پکینگ برج خنک کننده از طریق تماس و یا ارسال پیام در تلگرام یا واتس اپ، با ما در تماس باشید

و از مشاوره رایگان کارشناسان بادران تهویه صنعت استفاده نمایید.”

“شماره تماس: 26709918 – 26709368 – تماس فوری/ واتس اپ: 09213602690″

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟