برج خنک کننده بدون فن

4.9
(251)

برج خنک کننده بدون فن، برج خنک کننده ای است که فاقد فن بوده و هوا در آن به صورت طبیعی جریان دارد. از مهمترین انواع کولینگ تاور بدون فن، برج خنک کن هذلولی که ارتفاع بلندی دارد و با استفاده از وجود اختلاف فشار در پایین و بالای سازه برج خنک کن به مانند دودکش عمل کرده و هوا را درون کولینگ تاور به جریان درمی‌آورند.

در این مطلب از کارا فناور اطلس پارسی، به بررسی نوع دیگری از برج خنک کن بدون فن می‌پردازیم که سازه آن ارتفاع کمتری داشته و جریان هوا در آن به کمک اسپری آب اتفاق می‌افتد.

برج خنک کننده بدون فن
برج خنک کننده بدون فن

عملکرد برج خنک کننده بدون فن

تمام برج‌های خنک کننده با استفاده از اصل تبخیر آب کار می‌کنند که در این تبخیر آب انتقال حرارت و جرم صورت می‌گیرد و آب خنک می‌شود. تبخیر آب با افزایش نرخ سرعت هوا رابطه مستقیم دارد و افزایش می‌یابد.

عمل تبخیر آب یک پدیده طبیعی است که آب در مجاورت هوا تا به اشباع رسیدن هوا تبخیر می‌شود و هرگز تبخیر بیشتر از نقطه اشباع هوا انجام نمی‌شود. در برج‌های خنک کن معمولی، جریان هوا به وسیله الکتروموتور و سیستم پروانه به وجود می آید، ولی در برج خنک کننده که فن ندارد از هیچ قطعه مکانیکی برای به جریان انداختن هوا استفاده نمی‌شود و فقط از نازل‌هایی استفاده می‌شود که با نوع پاشش آب، همزمان باعث به جریان افتادن هوا خواهند شد.

برج خنک کن بدون فن
برج خنک کن بدون فن

در برج خنک کن بدون فن یا برج خنک کننده اتمسفری وقتی آب داغ از طریق نازل برج خنک کننده پاشش می‌کند، اثر جت گذاشته و هوا را به جریان می‌اندازد، اگر طراحی پاشش نازل‌ها به سمت بالا باشد، مسیر آب به سمت بالا و سپس پایین خواهد بود و هوا همزمان از پایین به بالا حرکت کرده و از بالای برج خارج خواهد شد.

اگر در طراحی برج خنک کننده پاشش نازل‌ها به سمت پایین باشد آب و هوا همزمان از قسمت بالا به سمت پایین حرکت می‌کنند و هوا از لوورهای پایین دستگاه برج خنک کن خارج می‌شود. در طول مسیر تماس، آب خنک شده و گرمای خود را از دست می‌دهد.

در کولینگ تاور بدون فن ممکن است جهت افزایش انتقال جرم و حرارت از پکینگ استفاده شود. برج خنک کن بدون فن، نیازی به پروانه ندارد؛ بنابراین انرژی مصرف نکرده و نیازی به برق مصرفی ندارد و در مجموع کمتر نیاز به تعمیرات پیدا می‌کند. شرکت بادران تهویه صنعت با استفاده از کادر فنی متخصص آمادگی خود را جهت طراحی و اجرا کولینگ تاور بدون فن اعلام می‌کند.

جهت مطالعه بیشتر در مورد اینگونه برج‌های خنک کننده خاص به مطلب برج خنک کننده بدون پکینگ مراجعه فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟