وزن برج خنک کننده

وزن برج خنک کننده

وزن برج خنک کننده برابر وزن مجموع قطعات به کار رفته در ساخت برج خنک کننده بعلاوه وزن آب در گردش در داخل دستگاه می باشد. وزن برج خنک کننده خالی از آب را به اصطلاح وزن خشک می گویند و برج خنک کننده در حال کار را وزن در حال کار می گویند. وزن در حال کار وابسته به میزان آب در گردش درون برج و آب ذخیره شده در تشت برج خنک کننده می باشد. طبیعی است هر چه متریال به کار رفته در ساخت برج خنک کننده سبک تر باشد وزن برج خنک کننده نیز کمتر خواهد بود.

 

مقایسه وزن برج خنک کننده

 

در برج های خنک کننده نیروگاهی به دلیل استفاده از بتن و میلگرد های فلزی و به کار بردن مصالح سنگین در ساخت برج خنک کننده وزن کلی دستگاه بسیار بالا می باشد. این نوع برج های خنک کننده به صورت دائمی و برای مدت طولانی در محل طراحی می گردند و هرگونه تغییرات و بروز رسانی آن به بسیار مشکل و پر هزینه خواهد بود. بنابراین مواد و متریال مورد استفاده در ساخت و طراحی بسیار بر وزن برج خنک کننده تأثیر گذار خواهد بود.

 

وزن برج خنک کننده شامل وزن خود دستگاه بعلاوه آب در گردش درون دستگاه می باشد.

 

برج خنک کننده فایبرگلاس به دلیل استفاده از کامپوزیت ضمن داشتن وزن سبک دارای مقاومت فیزیکی بالایی می باشد. استفاده از این نوع برج خنک کننده بروی سقف ساختمان ها و مراکز صنعتی به جهت وزن سبک امکانپذیر می باشد. برج خنک کننده گالوانیزه به دلیل به کار بردن فلزات در ساخت دستگاه از برج خنک کننده فایبرگلاس وزن بیشتری دارد.

 

وزن برج خنک کننده
وزن برج خنک کننده

 

همچنین نوع قطعات به کار رفته در دستگاه نیز بر وزن برج خنک کننده تأثیر گذار است به طور مثال استفاده از الکتروموتور با توان بالاتر که وزن بیشتری دارا می باشد و وزن کلی دستگاه را افزایش می دهد. در طراحی سازه و بدنه برج خنک کننده باید وزن قطعات و فشار وارد بر سازه مورد بررسی قرار گیرد.

در طراحی فوندانسیون برج خنک کننده باید در نظر داشت که وزن برج خنک کننده بعلاوه وزن آب در گردش در نظر گرفته شود تا فوندانسیون تحمل بار را داشته باشد. جهت بررسی وزن در حال کار می توانید به کاتالوگ شرکت سازنده مراجعه فرمایید.