مقالات

ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده را به وسیله تن تبرید بیان می کنند ، یک تن تبرید برابر میزان گرمای لازم برای تبدیل یک تن ( ۹۰۷ کیلوگرم ) یخ صفر درجه به آب صفر درجه در مدت زمان ۲۴ ساعت می باشد. همچنین یک تن تبرید برابر ۱۲۰۰۰ Btu/hr یا ۳٫۵ کیلووات می باشد. بنابراین وقتی بیان می شود که ظرفیت برج خنک کننده به طور مثال برابر ۱۰۰ تن است یعنی مقدار قدرت خنک کردن آن برابر ۳۵۰ کیلووات می باشد. کلمه تن تبرید در زمان های گذشته توسط شرکت های سازنده یخ در آمریکای شمالی به صنعت تهویه مطبوع و سرمایش وارد شده است و تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تعیین ظرفیت برج خنک کننده

 

ظرفیت برج خنک کننده وابسته به ابعاد ، میزان دبی آب و جریان هوا ، میزان پکینگ ، ارتفاع ریزش و محل نصب برج خنک کننده متفاوت می باشد. در اصل ظرفیت یک برج خنک کننده به وسیله چهار پارامتر اصلی یعنی دمای ورود ، دمای خروج ، حداکثر دمای مرطوب محیط و دبی آب در گردش تعیین می شود. همانطور که در مطلب ” طراحی برج خنک کننده ” اشاره کردیم با داشتن این چهار پارامتر با وارد کردن در نرم افزار های مخصوص و یا حرکت بروی چارت های طراحی شده می توان میزان ظرفیت برج خنک کننده را مشخص نمود.

 

برای نمونه داده های یک مورد روش انتخاب برج خنک کننده را با هم چک می کنیم : دمای ورود ۳۷ درجه سانتیگراد ، دمای خروج ۳۲ درجه سانتیگراد دبی آب برابر ۱۵۰ متر مکعب در ساعت برای نصب در شهر تهران ( حداکثر دمای مرطوب ۲۴ درجه سانتیگراد ) وقتی این داده ها را وارد نرم افزار می کنیم ظرفیت مورد نیاز را برابر ۱۴۴ تن اعلام می کند.

 

ظرفیت برج خنک کننده
ظرفیت برج خنک کننده

 

حال اگر دمای خروج را ۳۰ و یا ۲۸ درجه سانتیگراد بخواهیم به ترتیب میزان تناژ مورد نیاز برابر ۲۱۱ و ۳۱۴ تن خواهد بود. پس ملاحظه می کنید هر چه اختلاف دمای ورود و خروج از برج خنک کننده بالاتر باشد میزان ظرفیت برج خنک کننده افزایش می یاید. با همان دمای ۳۷ به ۳۲ درجه سانتیگراد و دبی ۱۵۰ متر مکعب در ساعت حالا اگر دمای مرطوب بالا برود و در برج خنک کننده در شهری نصب شود که دمای مرطوب ۲۶ و ۲۸ درجه سانتیگراد باشد به ترتیب میزان ظرفیت برج خنک کننده برابر ۱۶۹ و ۲۱۶ خواهد شد.

 

با افزایش دبی هم میزان تناژ برج خنک کننده افزایش می یاید ، به طور مثال اگر با همان دما های ذکر شده دبی برابر ۱۸۰ و ۲۵۰ متر مکعب در ساعت شود به ترتیب ظرفیت برج خنک کننده برابر ۱۷۲ و ۲۳۹ می شود. می بینیم که میزان ظرفیت برج خنک کننده به شرایط دمایی بسیار حساس است و به شدت تغییر می کند. برای اطلاعات بیشتر می تواند مطلب ” محاسبات برج خنک کننده را نیز مطالعه بفرمایید.