محاسبه راندمان برج خنک کننده

۱۳۹۶/۰۸/۰۹

محاسبه راندمان برج خنک کننده با اندازه گیری دمای آب ورود و خروج از برج خنک کننده ، میزان دبی آب و دمای مرطوب به دست می آید. هر برج خنک کننده فارغ از سایز و تجهیزات نصب شده بروی آن به میزانی آب را خنک می کند که می توان به روش های مختلف میزان کارایی و راندمان آن را اندازه گیری نمود. با استفاده از محاسبات برج خنک کننده می توان میزان تناژ برج خنک کننده را بدست آورد ، محاسبه راندمان برج خنک کننده نیازمند تجهیزات لازم می باشد که شامل سنسور دما و اندازه گیر دبی می باشد که در این روش راندمان لحظه ای برج خنک کننده بدست می آید.

 

نحوه محاسبه راندمان برج خنک کننده

 

جهت محاسبه راندمان برج خنک کننده ابتدا با استفاده از سنسور جداری یا سنسور مستغرق دمای آب گرم ورود به برج خنک کننده و همچنین میزان دمای آب سرد خروج از برج خنک کننده را اندازه بگیرید. سپس با استفاده از دماسنج مرطوب میزان دمای مرطوب محیط را در آن لحظه به دست آورید. اگر دماسنج مرطوب ندارید یک پارچه نم دار به دور قسمت جیوه دماسنج بکشید و در مسیر هوا قرار دهید با تخمین خوبی دمای مرطوب به دست می آید.

 

محاسبه راندمان برج خنک کننده

محاسبه راندمان برج خنک کننده

 

حال با استفاده از اندازه گیر دبی یا فلومتر میزان دبی آب در گردش را بدست آورید. اگر این وسیله در دسترس نیست با خواندن دبی آب اعلام شده بروی پمپ مقدار آن را بدست آورید. حال جهت محاسبه راندمان برج خنک کننده این چهار پارامتر را وارد نرم افزار مخصوص برج خنک کننده وارد نمایید تا میزان تناژ واقعی را به شما اعلام کند. اگر به نرم افزار مخصوص طراحی دسترسی ندارید با استفاده از روش انتخاب برج خنک کننده و نمودار انتخاب برج خنک کننده که در وب سایت شرکت بادران تهویه صنعت می باشد میزان تناژ را بدست آورید. برای محاسبه راندمان برج خنک کننده طرز استفاده صحیح از نمودار ها در همان صفحه توضیح داده شده است. حال با این اطلاعات می توانید کارایی دقیق برج خنک کننده را بدست آورده و محاسبه راندمان برج خنک کننده را انجام دهید و میزان تناژ آن را بررسی نمایید.

 

با به دست آوردن دمای ورود و خروج و دبی آب و همچنین دمای مرطوب محیط ، با استفاده از نمودار یا نرم افزار محاسبه راندمان برج خنک کننده را انجام دهید.

 

در ادامه مبحث محاسبه راندمان برج خنک کننده جهت مطالعه بیشتر می توانید به مطلب ” افزایش راندمان برج خنک کن ” و ” راندمان برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.